נחירות ודום נשימה בשינה

 
נחירות ודום נשימה בשינה הן תופעה שכיחה יחסית שמתבטאת בעייפות יומית, נחירות חזקות, הפסקות נשימה בשינה וכן שינה לא יעילה. הנחירה עצמה אינה דבר מצחיק, למרות ששמיעתה בפומבי גורמת לגיחוך וצחוק. הנחירה יכולה להוות סימן למחלות חמורות יותר, כמו סיכון גבוה יותר ליתר לחץ דם ולמחלות לב, במידה והנחירה כוללת גם דום נשימה בשינה. קיימת סטטיסטיקה שלפיה בקרב נוחרים ובעלי דום נשימה בשינה קיים שיעור גבוה יותר של תאונות דרכים.

הנחירות יכולות להיות מטרד רציני, הן יותר שכיחות בקרב גברים ומגיעות לעוצמות רעש גבוהות המפריע לבןבת הזוג בשינה, בשירות מילואים, בנסיעה לטיול, בטיסה במטוס ועוד. הרעש הטורדני פשוט מבריח את הסובבים. כאמור, נחירה יכולה להפריע לבני זוג בשנת הלילה, ויש זוגות הנפרדים עקב כך ואחד מבני הזוג עובר לחדר אחר. כשהנחירה מהווה מטרד חברתי או הפרעה היוצרת סכסוך בין בני הזוג, כדאי להתחיל לחפש פתרון לנחירות וירידה לשורש הבעיה.
 
נחירות ודום נשימה בשינה
 

טיפול בנחירות

 

מהי נחירה?

 
נחירה היא רעש הנוצר מרעידה רעשנית של רקמה רפה בלוע בזמן שינה, וקשורה לתנגודת גבוהה בדרכי אוויר עליוניות ולהיצרות מסוימת בנתיב זרימת האוויר מן האף כלפי הריאות. חסימה חלקית בדרכי האוויר עקב לחץ שלילי בעמוד האוויר ותמט של רקמות רכות עם רפיון שרירים זמני בזמן שינה עמוקה, גורמים ליצירת רעש חזק הנוצר בלוע ובגרון. חסימה זו יכולה גם להימשך זמן ארוך יותר ולגרום לדום נשימה בשינה.

בעיה זו יכולה להיות תוצאה של מספר גורמים, כולל חסימה אפית, ענבל מוגדל, הגדלת שקדים, חיך רפוי, לשון גדולה וצוואר קצר ושמן, וכן לסת תחתונה שקועה.
 

מדוע נוחרים?

 
נחירה יכולה להיות סתם נחירה, וגם סימפטום לתסמונת דום נשימה בשינה. נחירה אינה רק בעיית רעש. הנחירה מצביעה על מאמץ ועבודה בזמן נשימה, ולעיתים היא גורמת להפרעות שינה. במקרים חמורים של תנגודת גבוהה בנתיב האוויר, הנשימה יכולה להיחסם באופן משמעותי, מצב הקרוי דום נשימה בשינה. לכן, חשוב קודם כל לבצע הערכה נכונה של הבעיה לפני ששוקלים טיפול כירורגי כלשהו. רצוי שכל חולה עם נחירה קשה יעבור בדיקה במעבדת השינה (פוליסומנוגרפיה), בה ישן הנבדק כשהוא מחובר למספר מכשירים הבודקים את יעילות השינה שלו, כדי לברר באיזו מידה יש פגיעה בשינה ובנשימה בעקבות עלייה בתנגודת בדרכי הנשימה העליונות. מעבדת השינה בודקת את שלבי השינה השונים במשך שנת לילה, והאם באותם שלבי שינה שונים הנבדק ישן בצורה טובה ועמוקה, או שהוא מבצע הפסקות שינה בשינה הקוטעות את שנתו הטובה והעמוקה, ולא מאפשרות לו שינה יעילה. במידה ויש הפסקות נשימה בשינה עם ירידה בריווי החמצן בדם, מדרגים את חומרת דום הנשימה לפי אינדקסים (מספר הפסקות הנשימה בשעה) ולפי חומרה, ואז מפנים את הנבדק לטיפול המתאים. רק לאחר הערכה זו אנו יכולים להתוות את התכנית הטיפולית המתאימה לכל חולה. אפשר להתחיל בטיפול בהפחתת משקל מבוקרת, או בשימוש במסכת CPAP , המאפשרת הזרמת אויר בלחץ חיובי וביטול התמט ברקמות הרכות.

האינטרנט מלא ברעיונות והצעות לטיפול בבעיית הנחירה, ודבר זה נובע מהצורך בחיפוש אחרי פתרונות על ידי הנחרנים הסובלים. טיפולים נגד נחירות התפתחו במשך השנים, אך אין טיפול אחד שהוא טוב לכולם, מאחר ונקודת ההיצרות בדרכי האוויר העליונות יכולה להיות שונה מנבדק לנבדק.
 

טיפול בנחירות - דום נשימה בשינה

 
לעיתים הנחירה נובעת מחסימה אפית ועודף רקמה בחיך הרך ובענבל. במקרים כאלו ניתוח יכול לפתור את בעיית הנחירה. בילדים דום נשימה בשינה ונחירה חזקה נובעים בדרך כלל משקדים ואדנואידים גדולים וחוסמים.

בעבר נעשה שימוש בכירורגיה רגילה, עם סכין, לטיפול בנחירות. למרות שבמקרים רבים יש הצלחות, שיטות אלו מתבססות על חיתוך של עודף רקמה מהאף ומהלוע, דבר שיכול לדמם וכרוך בכאבים לא מועטים לאחר ניתוח. במקרים של דום נשימה משמעותי ניתן לבצע ניתוח כריתת שקדים, ענבל וחלק מהחיך הרך בהרדמה כללית (UPPP ). ניתוח זה כרוך באשפוז ובכאב פוסט ניתוחי חזק.

התפתחות טכנולוגית שחלה לאחרונה מאפשרת גישה יותר שמרנית, המכוונת להקטנת נפח הרקמה העודפת, ללא חיתוך וסילוק קטעי הרקמה. הפיתוח המתקדם והמודרני ביותר לטיפול בנחירה הוא הטיפול בגלי-רדיו לצמצום עודף רקמה (COBLATION) Radio-frequency tissue ablation .

שיטת הניתוח בגלי רדיו לנחירה מאושרת כיום לשימוש בארץ והיא מדויקת ומהירה. ניתן בדרך כלל לעבור ניתוח כזה בטיפול מרפאתי תחת הרדמה מקומית והחולה חוזר לביתו זמן קצר לאחר הטיפול.

הציוד המודרני של (Radio-frequency RF) וטכנולוגית ה-RF הם ייחודיים, מאחר והם מצליחים להשיג התכווצות רקמה על ידי אבלציה ופירוק הרקמה ללא גרימת חימום יתר או שריפה של רקמה בריאה.

התוצאה מושגת בצורה הדרגתית בתהליך ריפוי עדין ובשימור רקמה בריאה. המכשיר בו משתמשים פועל בשיטת Coblation שפותחה בארה"ב, אשר בנוכחות נוזל מוליך חשמל מוציא זרמים דרך מערך אלקטרודות דו ורב קוטביות. התהליך יוצר התפרקות תאים על ידי "פלסמה" (Plasma tissue disintegration).

עבור חלק מהאנשים, הפחתת משקל ושינוי תנוחה במיטה יכולים להספיק כפתרון לנחירות. לאחרים, ניתוח RF הוא פתרון טיפולי טוב, ללא ניתוח אגרסיבי בלתי הפיך.

מטרתנו היא לתפור את הטיפול הנכון לכל חולה על פי הממצאים בבדיקת האף והלוע ובמעבדת השינה.

לאחרונה ישנה התקדמות בשימוש בטכנולוגיה זו וטיפול חדשני בנחירות והפסקות נשימה בשינה בעזרת טכנולוגיית "פלסמה", הקרוי CAUP-Coblation Assisted Upper-airway Procedures , שפותח בנורווגיה. טיפול זה נעשה בחיפה, במתחם עיניים, בבית החולים אלישע.