ניתוח כפתורים

 

ניתוח כפתורים - כל מה שחשוב לדעת

 
האוזניים והאף מקיימים ביניהם קשר ישיר באמצעות תעלה מיוחדת. תעלה זו קרויה תעלת השמע (או תעלת אוסטכיוס) וחלק מתפקידה הוא לאזן בין הלחצים הנוצרים בצד האף, לעומת הלחץ האטמוספרי החיצוני לגוף. ניתוח כפתורים מבוצע כאשר אותה תעלה לא מצליחה לבצע את תפקידה, וכתוצאה מכך נגרמות תופעות שונות המשפיעות על בריאות האדם בכלל ועל יכולתו לשמוע היטב בפרט.
 

מתי מומלץ לעבור את הניתוח?

 
 
הסיבה העיקרית לביצוע ניתוח כפתורים הינה דלקות אוזניים חוזרות ונשנות או עודף נוזלים מצטבר באוזן, הפוגע בעוצמת גלי הקול אשר עוברים אל שבלול השמע וגורמים הפרעה בשמיעה. הניתוח יומלץ כאשר מדובר מצבים כרוניים בלבד, הנוטים לחזור על עצמם למרות האלטרנטיבות הרפואיות האחרות, דוגמת שימוש בתרופות. לעיתים ימליץ הרופא המטפל לבצע את הניתוח גם כאשר הסימפטום העיקרי הוא תחושת לחץ כרונית באוזניים, ללא סימני דלקת או ירידה בשמיעה. ניתוח מסוג זה נפוץ מאוד בקרב ילדים אך ניתן למצוא גם מבוגרים הנזקקים לפרוצדורה, אם כי בשכיחות נמוכה יותר.
 
ניתוח כפתורים
 

מנגנון פעולת הכפתור ומהלך הניתוח

 
"כפתור" הינו המונח העממי שדבק באלמנט המוחדר אל תוך עור התוף. זוהי למעשה צינורית דקיקה אשר דרכה מתנקז לחץ הנוזלים מהחלק האחורי של עור התוף אל עבר האוזן התיכונה. אותה צינורית אינה 'בררנית' לגבי כיוון תנועת הנוזלים, כך שבמידה והלחץ החיצוני גובר על הפנימי (למשל, במהלך שחייה בבריכה) יחדרו מים לכיוון האוזן הפנימית. זוהי הסיבה בגינה מומלץ להשתמש לאחר הניתוח באטמי אוזניים, בכל מגע של האוזן עם מים. מאחר ומתבצע איזון לחצים טבעי לאחר החדרת הצינורית, מורגשת הפחתה משמעותית בתדירות הופעות דלקות האוזניים. הניתוח עצמו מבוצע לרוב תחת הרדמה מלאה אצל ילדים והרדמה חלקית אצל מבוגרים. במהלך הניתוח מבוצע חתך זעיר בעור התוף, נשאבים הנוזלים הממוקמים קרוב אליו מצידו האחורי של העור וצינורית מוחדרת דרך החתך. כל זאת תוך מספר דקות בודדות. לאחר התהליך אין בדרך כלל תחושת כאב והצינוריות מוצאות מאליהן מתוך עור התוף עד כשנה לאחר הניתוח.

אבחון מקצועי וביצוע מדוייק של הניתוח הינם שני פרמטרים הקובעים את הצלחת הטיפול כולו. ד"ר ברוורמן יצחק הינו מומחה א.א.ג בעל שם בארץ ובעולם, מנהל יחידת ה- א.א.ג וכירורגיית ראש-צוואר במרכז הרפואי "הלל יפה" ומרצה בכיר בטכניון. כאשר אתם בוחרים לעבור ניתוח כפתורים במרפאתו, אתם יכולים להיות בטוחים שאתם בידיים טובות.