ניתוח מחיצת אף

 
מה שאנו רואים בתור נחיריים, נובע למעשה מקיומה של מחיצה מפרידה המחלקת את האף לשני חלקים הנחשבים, כביכול, לסימטריים. במידה ואין כך הדבר, כאשר מבנה המחיצה נקרע או מחורר, עולה הצורך בביצוע ניתוח מחיצת אף.
 
 

התוויות לביצוע הניתוח

 
ניתוח מחיצות אף נדרש כאשר קיימת סטייה כלשהי במחיצת האף אשר "סותמת" את הנחיר או מפריעה לזרימת האוויר דרכו. תופעה זו עשויה לגרום לסימפטומים שונים, ביניהם: נחירות ודום נשימה בשינה, מצבים אשר אינם משפיעים על האדם אך ורק מבחינה אסתטית אלא אף מבחינה בריאותית תוך סיכון גבוה ללקות במחלות כרוניות לאורך זמן. ניתוח מחיצת אף נדרש גם כאשר נוצר חור במחיצה, שאינו מתרפא תוך שימוש באמצעים המקובלים (שטיפות ותרופות). חור שכזה, עשוי להתרחש בעקבות שימוש בסמים (הסנפה), חבלה קשה (נפוץ אצל ספורטאים בקרב מגע) ודלקות כרוניות.
 
ניתוח מחיצת אף
 

מהלך הניתוח

 
כאשר מדובר במחיצת אף עקומה, יכלול ההליך ניתוק של הרירית אשר עוטפת את החלק הסחוסי של המחיצה והסרת המקטע העקום. לאחר מכן, נתפרת המחיצה ומקובעת למקומה באמצעות אלמנטים תומכים (ספוגיות או חלקי סיליקון). במקרים רבים בוחרים מטופלים לעבור לצד ניתוח תיקון המחיצה גם ניתוח לשיפור מראה האף. האופציה אפשרית ומבוצעת בו זמנית, בין אם באמצעי כירורגית מסורתית ובין אם על ידי מומחה באמצעות אנדוסקופ. כאשר מדובר בניתוח לסגירת חור במחיצה, אזי יש לבצע ניתוח אף פתוח לתיקון הנזק ושימוש ברקמות סחוס עצמיות או לחילופין, להשתמש בשתלי סיליקון לצורך אטימת החור הפעור. תקופת ההחלמה לאחר הניתוח אינה ארוכה ונמשכת לרוב עד כשבועיים. במהלך תקופה זו עשוי המטופל לחוש מעט כאבים ואי נוחות באזור שנותח.

סיבוכים לאחר ניתוח מחיצת אף אינם שכיחים אך בהחלט ניתן למצוא מקרים של היווצרות קרעים וחורים במבנה המחיצה, דימומים והישנות של העיוות לאחר זמן קצר מסיום הניתוח. על מנת להימנע מתופעות אלו, יש לעבור אבחון וטיפול אצל מומחה בתחום. ד"ר צחק ברוורמן הינו מומחה א.א.ג. בעל ניסיון רב בניתוחים אנדוסקופיים של אף וסינוסים, מקרי דום נשימה בשינה ונחירות קשות. אתם מוזמנים ליצור קשר עם מרפאת המומחים שלנו ולקבל את חוות דעתו הרפואית המוסמכת.