סינוסיטיס

 

טיפול בסינוסיטיס


סינוסיטיס (דלקת הגת) הינה אחת הבעיות הבריאותיות השכיחות ביותר בישראל, מעל 850 אלפי ישראלים לוקים במחלה מדי שנה. הסינוסיטיס נפוץ אף יותר מדלקת פרקים, מלחץ דם גבוה, מחלות לב או אסטמה. השפעותיו על איכות החיים משמעותית יותר מהשפעת סוכרת או אי ספיקת לב. הסימפטומים עלולים להשפיע על אנשים באופן ניכר מבחינה פיסית, תפקודית ונפשית.

תפקידם של הסינוסים


כדי להבין את תופעת הסינוסיטיס, ראשית חשוב ללמוד מהם הסינוסים ומהי חשיבותם לשמירה על הבריאות.
הסינוסים הם כיסים מלאי אוויר הממוקמים מאחורי העצמות שבחלק העליון של הפנים, בין העיניים ומאחורי המצח, האף והלחיים. הסינוסים מכוסים בשכבת ריר ותאים, המכילים על פני השטח שלהם שערות קטנות המכונות ריסים (cilia ). ריסים אלה מסייעים בלכידתם ובהוצאתם של בקטריות ומזהמים אחרים.
 
הסינוסים
 
בכל אחד מהסינוסים ישנו פתח שדרכו מתנקזת הליחה. ניקוז הליחה הינו תהליך חיוני לשמירה על בריאותם ותפקודם התקין של הסינוסים. כל פגיעה בזרימה התקינה עלולה להוביל להצטברות ליחה בסינוסים.

בקרב המומחים ישנה הסכמה כי בריאות הסינוסים הינה תנאי חשוב לאיכות חיים טובה וכי פגיעה בבריאות הסינוסים עלולה להוביל למספר סיבוכים בלתי-רצויים.
 

עובדות על סינוסיטיס:

 
כ-14% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מסינוסיטיס.
כ-17% מהנשים וכ-10% מהגברים סובלים מסינוסיטיס כל שנה.
סינוסיטיס כרוני (לא כולל סינוסיטיס אקוטי) הוא הסיבה העומדת מאחורי כחצי מיליון ביקורים אצל הרופא מדי שנה.
בכל שנה נרשמים מעל מיליון וחצי ימי פעילות מוגבלת כתוצאה מסינוסיטיס.
 
התקני ™Balloon Sinuplasty הינם מערכת אנדוסקופית מבוססת-צנתר, המיועדים לאנשים אשר סובלים מסינוסיטיס. נתונים שפורסמו לאחרונה במגזין המוערך ENT מראים שטכנולוגיה זו יעילה ובטוחה לשימוש: המשתתפים במחקר לא סבלו כלל מתופעות לוואי שליליות וחשו בהקלה משמעותית.

טכנולוגיית ™Balloon Sinuplasty נמצאת בשימוש בקרב רופאי אף אוזן גרון מוסמכים, והיא מיישמת התקני בלון קטנים לפתיחת הסינוסים החסומים באותו אופן שבו כירורגים לכלי דם (אנגיופלסטיקאים) משתמשים בצנתרים לפתיחת עורקי לב חסומים.
 
 
סינוס פרונטלי – שמאלי דלקתי
 
 
 
בתרשים הבא מוצג סינוס פרונטלי-שמאלי דלקתי:

על מנת להקל על התסמינים של הסינוסיטיס הכרוני, רופאי א.א.ג. משתמשים בהתקני ™Balloon Sinuplasty לפתיחת חסימות המונעות ניקוז תקין של הסינוסים.
 
 
 
 
בתמונה שלהלן מוצגים שלבי הטיפול באמצעות טכנולוגיית ™Balloon Sinuplast:
 
שלבי הטיפול באמצעות טכנולוגיית ™Balloon Sinuplast