אנגלית
רוסית

גופים זרים הם לא משחק ילדים

מטבע של 10 שקלים, חלק חד שיצא ממשחק וסיכת ראש הם רק חלק מהאירועים שטופלו בסוף השבוע האחרון בחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, לאחר שילדים קטנים בלעו אותם. ד"ר אורלי אדיב-אישך, מנהלת שירות גסטרואנטרולוגיה בילדים במרכז הרפואי הלל יפה: "גופים קטנים וחדים הם סכנת חיים".

כשבועיים חלפו מאז החל החופש הגדול, בו הילדים מבלים זמן רב יותר בבית. לא תמיד אנו, ההורים שמים את מלוא תשומת הלב במה הילדים משחקים בכל רגע נתון. בסוף השבוע האחרון הגיע לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה ילד כבן 4 מפרדס חנה-כרכור, לאחר שבלע חתיכת פלסטיק ממשחק בו שיחק. החלק היה בצורת עיגול המחובר לחוט תיל באורך של כ- 5 ס"מ. בצילום נראה הגוף הזר בתוך חלל הקיבה. מהירות תגובת חברי הצוות הביאה לכך שהגוף הזר נשלף בזמן קצר של כשעה מזמן הגעתו של הילד לחדר המיון. "במצב כזה כל דקה היא קריטית. קיים סיכון שהחלק החד יגרום לנקבים בקיבה או לחילופין לחורים בדופן המעי, במידה שהיה מתקדם מהקיבה", מסבירה ד"ר אורלי אדיב אשיך, מנהלת שירות גסטרואנטרולוגיה בילדים במרכז הרפואי הלל יפה, אשר הוציאה את הגוף הזר מקיבתו של הילד. "אין זה מובן מאליו שתוך פחות משעה התארגן צוות המורכב מ-2 מרדימים, אחות וגסטרואנטרולוג עם כל הציוד הנדרש, כדי להוציא את הגוף הזר מהקיבה, בפרט שמקרה זה היה מורכב יותר שכן נאלצנו לבצע הרדמה מלאה כיוון שהילד לא היה בצום ואז להכניס צינור לקנה הנשימה לצורך הוצאת הגוף הזר", הוסיפה ד"ר אשיך. כאמור, הגוף הזר נשלף מהקיבה והילד שוחרר לביתו בבריאות תקינה.

יום לאחר מכן התרחש מקרה נוסף של פעוט בן שנה ועשרה חודשים, שהגיע אף הוא למיון ילדים לאחר שהוריו חשדו כי בלע מטבע של 10 שקלים. ההורים סיפרו כי יום לפני כן שיחק הפעוט עם המטבע ורק ביום למחרת, לאחר שהקיא מספר פעמים, חשדו ההורים שמא בלע את המטבע. בצילום נראה בבירור המטבע בחלקו העליון של הושט. "לאחר שהבחנו כי המטבע תקוע בחלק העליון של הושט, הכנסנו את הפעוט במהירות לחדר הניתוח ובאמצעות אנדוסקופ- צינור המכיל סיב אופטימי ומצלמה, שלפנו את המטבע תחת הרדמה מלאה", ציינו ד"ר יצחק ברוורמן, מנהל יחידת אף אוזן גרון וד"ר יצחק שוחט, רופא בכיר ביחידה. המטבע הוצא בהצלחה על ידי השניים והפעוט נשאר להשגחה למשך יממה ושוחרר לביתו בריא ושלם.

ד"ר אישך מספרת כי לצערה, מקרים של בליעת גופים זרים, הם דבר שבשגרה, ובתקופת החופש הגדול, מספר המקרים אף עולה בעקבות העובדה שהילדים מבלים זמן רב יותר בבית. לכן, היא קוראת להורים לשים לב שילדיהם לא משחקים עם חלקים קטנים וחדים, שעלולים בסופו של דבר לגרום לנזק בלתי הפיך. "ישנם גופים שחייבים להרחיק מהישג ידם של ילדים, לדוגמה מגנטים קטנים, בטריות שטוחות, גופים חדים ופולימרים סופחי נוזלים, אשר מתנפחים במגע עם נוזלים ועלולים לגרום לחסימת מעיים מוחלטת. אומנם רוב הגופים הזרים קטנים, עגולים ובלתי מזיקים, אך צריך לפקוח עיניים כשמדובר בגופים חדים במיוחד.

אם וכאשר מופיעים סימפטומים נשימתיים או סימפטומים הקשורים למערכת העיכול, כמו הקאה וריור, יש להגיע בדחיפות לבית החולים לצורך אבחון וקבלת טיפול מתאים", מסכמת ד"ר אישך.

לקביעת תור השאירו פרטים

או התקשרו 052-9708068

לקביעת תור השאירו פרטים

דילוג לתוכן