טיפול בנחירות

סובלים מבעיית נחירות חזקות? טיפול בנחירות יכול לשפר את איכות חייכם ולמנוע מצב של דום נשימה בשינה.

נחירות נגרמות בשל היצרות בדרכי הנשימה. הסיבות כוללות תנוחת שינה, עודף משקל ואף בעיה מבנית בחיך. צורת הנחירות ומקורן חשובות לשם מתן פתרון יעיל.

נחירות עלולות להיות מקור למתחים בזוגיות. כמעט כולם נוחרים. השאלה היא מתי נחירות הופכות לבעיה. נחירות חזקות, תכופות ועוצמתיות עלולות לפגוע במשך השינה ובאיכותה, לחבל בזוגיות, להגביר עייפות ועצבנות וללמד על בעיות בריאותיות.

בדרך כלל אבחון הגורם לנחירות יסייע במציאת פתרון מתאים, לרבות פתרונות פשוטים, וזאת לפני שרצים להפריד חדרי שינה.

 

מדוע נוחרים?

הנחירות נגרמות בשל היצרות בדרכי הנשימה שמפריעה למעבר חלק של אוויר ויוצרת את צליל 'המסור'. הסיבות יכולות להיות נעוצות בתנוחת שינה לקויה וגם במבנה לא תקין של הרקמות הרכות בגרון.

עודף רקמות רופפות באזור הגרון והאף גורם לכך שירטטו כאשר אוויר עובר דרכן והתוצאה היא הצליל האופייני לנחירה. גם מיקום הלשון בתוך הפה בזמן שינה עלול להפריע לנשימה חלקה ולגרום לנחירה.

 
טיפול בנחירות
 

דום נשימה בשינה

נחירות עלולות לרמוז על בעיה של דום נשימה בעת שינה.

דום נשימתי מתפתח בגלל חסימת הנשימה (חוסר חמצן) והוא גורם להתעוררות על מנת שהאדם יוכל לנשום שוב. למרות שאנשים הלוקים בדום נשימה בשינה יכולים להתעורר פעמים רבות בלילה כדי לנשום, הם בדרך כלל אינם זוכרים זאת.

דום נשימה בשינה גורם למחסור בשעות שינה על כל המתלווה לכך. הפרעה זו עלולה להוות סיכון בריאותי ודורשת התערבות רפואית. נחירות של אחד מבני הזוג עלולות להיות מקור למתחים בזוגיות ובמקרים מסוימים אף להביא לגירושין!

 הבעיה הזוגית מחמירה כאשר אחד מבני הזוג עובר לישון בחדר אחר. נחירות יכולות לשבש לנו את השינה בלילה. לאלה שישנים לצידנו הנחירות מציקות ומפריעות לישון אולם לאלו הסובלים מהן הנחירות יכולות לגרום לבעיות שונות ולהיות חלק מתסמונת דום נשימתי בשינה.

מדובר במצב שבו דרכי הנשימה העליונות נחסמות, מה שגורם לקשיי נשימה. חסימת הנשימה גורמת לירידה ברמת החמצן בדם ולחנק, זאת בשל עליה בריכוז של פחמן דו חמצני בדם.

בשנים האחרונות, עלתה המודעות לתופעת דום נשימה בשינה, אך רבים עדיין משייכים אותה רק למבוגרים. גם ילדים לוקים בכך והתסמין עלול להזיק להם רבות.

דום נשימה בשינה בקרב ילדים עלול לגרום להם להרטבת לילה, הפרעות קשב וריכוז ועיכוב בהתפתחות ובגדילה. לכן ממליץ פרופסור ברוורמן לאבחן מוקדם ככל האפשר. רופא המשפחה יפנה אתכם לבדיקת אף אוזן גרון שתבחן את מצב השינה שלכם במעבדת שינה מקצועית או בעזרת מכשיר ביתי שיבדקו עד כמה השינה איכותית ורציפה.

קחו בחשבון שבדיקה ביתית אפשרית רק במבוגרים, תחסוך את הביקור במעבדת שינה מקצועית אולם היא לא בודקת פעילות גלי מוח שלעיתים נדרשת בהערכת השינה. לדום נשימה חסימתי בשינה קיימות דרגות חומרה משתנות: קלה, בינונית וקשה.

 

 

בדיקה גופנית מקיפה שמגלה האם הסיבה לתסמין היא בעיית עודף משקל או הפרעה אנטומית במעבר האויר כמו חסימה אפית, חיך ומעבר לוע צרים, או בסיס לשון רחב שעלולים להשפיע על התסמין.

טיפול בנחירות – מה יכול לסייע להפחתת הנחירות?

  • שנו את תנוחת השינה, השתדלו לישון על הצד ולא על הגב. כשאתם ישנים על הגב, הלשון, והרקמות הרכות יכולים לצנוח אחורה ולקרוס, לרטוט, לגרום לרעש נחירה ואף לחסימה והפסקות נשימה בשינה, לחסום את מעבר האוויר ולהוריד את ריכוז החמצן בדם.

  • הגבהת הראש ב15-10 ס"מ עשויה להקל על הנשימה ולעודד את הלשון והלסת לנוע קדימה. הדבר יכול להיעשות בעזרת כרית בעלת עיצוב מיוחד שלא תעקם את שרירי הצוואר או בעזרת מיטה מתכווננת בה ראש המיטה מורם. במקרים רבים מאד שינוי תנוחת השינה פותר או מפחית באופן ניכר את הבעיה.

  • שינוי תנוחת שינה בעזרת "כדור טניס" – טיפול תנוחתי.  אם מקור הנחירה בשינה על הגב ואתם מתקשים להיפטר מההרגל, נסו את השימוש בכדור טניס. תפרו למרכז החלק האחורי של חולצת הפיג'אמה גרב והכניסו לתוכה כדור טניס. כדור הטניס יפריע לכם לישון כשתעברו לשכב על הגב ויאלץ אתכם לשנות את תנוחת השינה. עם הזמן תתרגלו לישון על הצד ולא תזדקקו עוד לכדור.

  • הפחיתו במשקל וחזקו שרירים. אפילו ירידה קטנה במשקל עשויה להפחית מרקמת השומן בחלק האחורי של הגרון ולהפחית נחירות. גם פעילות גופנית עשויה לסייע. חיזוק הידיים, הרגליים והבטן מוביל בסופו של דבר גם להתחזקות של השרירים שאנחנו לא יכולים לראות בגרון, דבר העשוי להפחית נחירות.

  • תרגילי גרון וחיך להפסקת נחירות: טיפול מיופציאלי: תרגילי גרון בהנחיית קלינאי תקשורת (בני דולב  ברוורמן), המתבצעים במשך כ-30 דקות במהלך היום, עשויים להפחית נחירות אצל אנשים הלוקים בדום נשימה בדרגה קלה עד מתונה. מחקרים הראו שביטוי צלילים מסוימים וגלגול הלשון בדרך מיוחדת מחזקים את השרירים בדרכי הנשימה העליונים ובכך תורמים להפחתת הנחירות. מחקרים מראים שלימוד נגינה בדיג'רידו (כלי נגינה דמוי חליל עץ גדול וארוך שמקורו מאוסטרליה) יכול לסייע בהפחתת נחירות כי הפעולות המתבצעות אגב הפעלתו מחזקות את החיך הרך ואת הגרון.

  • אף סתום מקשה על שאיפת אוויר ויוצר ריק בתוך הגרון, מצב שעלול לגרום לנחירות או להחמיר אותן. צקו מספר טיפות של שמן אקליפטוס או מנטה (עוזרים לפתוח את האף) על הכרית או דש הפיג'אמה. ניתן גם להיעזר בשטיפות לאף, התזת טיפות מי מלח (saline) או ליטול תרופות או תרסיסים להפחתת גודש. אם אפכם סתום בשל אלרגיה, מומלץ לנסות תרופה נוגדת היסטמין (למשל כתרסיס לאף). לא מומלץ להשתמש בטבליות או תרסיסים נוגדי גודש למעלה משלושה ימים רצופים, אלא אם הורה הרופא אחרת. שימוש ממושך בחומרים אלו עלול להחמיר את הנזלת ואת הגודש.

  • הימנעו משתיית אלכוהול לפני השינה, אלכוהול מרפה את השרירים ורפיון עודף של השרירים בחלק האחורי של הגרון עשוי להגביר את הסיכון לנחירות. עישון מגביר נחירות. מעשנים נוחרים יותר.

טיפול בנחירות – עזרה רפואית

כפי שנאמר, כאשר הנחירות חזקות וכבדות ואתם חשים הרגשת עייפות במשך היום, או שאתם חווים הפסקות נשימה, או תחושת חנק במהלך השינה, או נרדמים במצבים שונים כמו במהלך שיחה או ארוחה – פנו לייעוץ רפואי. במידת הצורך בקשו הפנייה למרפאת שינה. ניתן לבצע מעבדת שינה ביתית או במעבדה בבית חולים, יש מספר מעבדות שינה בארץ.

 

פתרון לנחירות

כיום מוצעים כמה פתרונות לבעיה. במידה ומדובר בעודף משקל יש לפנות לדיאטנית על מנת לשנות את התפריט היומי ולרדת במשקל- מה שיכול לסייע במקרה זה בפתרון הבעיה. אפשרות נוספת היא התאמה של מכשיר Continuous Positive Airway Pressure) CPAP) המזרים אוויר לדרכי הנשימה. מכשיר זה יעיל בצמצום הפסקות הנשימה בלילה אך הוא עלול לגרום גם לתופעות לוואי ואי נוחות ולכן חשוב להתאימו למטופל. פתרון נוסף הוא התקן דנטלי שמקבע את הלסת והלשון בקדמת הפה ובכך מאפשר כי בסיס הלשון לא יצנח אחורנית  ויחסם את מעבר האוויר במהלך השינה. ההתקן מומלץ במקרי דום נשימתי בשינה קלים ובינוניים. במידה ומכשירי CPAP או התקן דנטלי לא הצליחו לספק מענה ניתן לבצע ניתוח להסרת החסימה האנטומית או שיפור המצב החסימתי בכל אזור בו קיימת חסימה, באזור חלל הלוע והפה: חיך ושקדים, או באזור בסיס הלשון והלוע התחתון. בטרם ההליך הכירורגי תבוצע בדיקה אנדוסקופית בזמן שינה (בדיקה  מקיפה בזמן השינה). הבדיקה תגלה את מיקום החסימה בדרכי הנשימה, צורת החסימה וחומרתה ותאפשר לתת אבחון ותוכנית טיפול בחסימה. הטיפול והתכנית יותאמו באופן אישי למבנה האנטומי של המטופל ובד"כ יהיה ניתוח הקרוי "רב קומתי" שמטפל במספר מקומות בחסימה.

פתרונות ניתוחיים לנחירות

בניתוחים דוגמת כריתת השקדים (tonsillectomy) וניתוח חיך-לוע,  או ניתוחים באזור בסיס לשון, מסירים רקמות עודפות ומתקנים את הליקויים המבניים על מנת להגדיל את מעבר האוויר.

יש סוגי שונים של טיפולים ניתוחיים, כמו טיפול בתומכני חיך (Pillar procedure) , במהלך ניתוח זה מוכנסים שתלי פלסטיק קטנים לתוך החיך הרך. רקמת צלקת המתפתחת סביב השתלים גורמת להתקשחות החיך הרך ומפסיקה את הרטט שגורם לנחירות.

נחירות ודום נשימה בשינה

ניתוחי בגלי רדיו

בניתוחי ענבל-חיך שנעשים בעזרת RF- בעזרת גלי רדיו (COBATION) מסירים חלקים מהחיך הרך על מנת להפחית את הנחירות. יש לזכור שניתוחים, חדשניים ככל שיהיו, אינם נעדרים סיכונים ולכן יש לשקול את היתרונות והחסרונות של כל הליך רפואי בעזרת רופא מומחה.

התקנים דנטאליים

 מכשירים אלו מסייעים לפתיחת נתיב האוויר על ידי הבאת הלסת התחתונה והלשון קדימה בזמן השינה.

מכשיר CPAP

מכשיר ה- Continuous Positive Airway Pressure) CPAP) יוצר לחץ מתמשך על דרכי האוויר ומסייע בכך לשמור על דרכי הנשימה פתוחות במשך הלילה. הפחתת משקל: עודף משקל הוא אחד הגורמים המרכזיים לנחירות, וירידה במשקל עשויה להפחית את עוצמת הנחירות, תדירותן ואפילו להעלימן כליל.

פרופ׳ יצחק ברוורמן
פרופ׳ יצחק ברוורמן
מומחה אף אוזן גרון וכירורגיית ראש צוואר, מנהל מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש צוואר במרכז הרפואי ״הלל יפה״, משמש כ-Assistants professor בפקולטה לרפואה בטכניון.
למידע וייעוץ מקצועי
השאירו פרטים ונשמח לחזור
תחומי טיפול נוספים
ניתוח סינוסים

סינוסיטיס כרוני

אם אתם סובלים מכאבי ראש, קושי לנשום מהאף ועייפות, בוודאי כבר שקלתם את האפשרות שאולי אתם סובלים מסינוסיטיס. אבל מהו בעצם סינוסיטיס, ומה ההבדל בין

הרחבת חצוצרות השמע

ניתוח הרחבת בלון חצוצרת השמע

במבוגרים הסובלים מלחץ באזנים ותחושת אוזניים סתומות עם או ללא נוזלים על רקע של הפרעה בתפקוד חצוצרת אאוסטכיוס, ניתן להציע הרחבת בלון של החצוצרה. החצוצרה

ניתוח סינוסים

ניתוחי סינוסים בטכנולוגיות מורכבות

ניתוח אנדוסקופי של הסינוסים (FESS) הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. דרך האף מוחדר סיב אופקי קשיח (אנדוסקופ) המחובר למצלמת וידאו. הסינוסים, שהם חללי אויר, ממוקמים מעל,

ניתוחי מחיצה וקונכיות

ניתוח מחיצת אף וניתוח קונכיות

המחיצה באף מחלקת את חלל האף לשניים . לעיתים המחיצה אינה ישרה וקיים עיוות לאחד הצדדים. לעיתים, קיימת בליטת סחוס בבסיס התחתון של המחיצה הידוע

דום נשימה בשינה אצל ילדים

דום נשימה בשינה ילדים

נחירות ותסמונת דום נשימה בשינה בילדים הינן נושא החייב בתשומת לב מיוחדת מצד ההורים. נחירות בילדים עלולות להיות הסימן הראשון להפרעת נשימה חסימתית בשינה או

דרכי נשימה

ניתוחי דום נשימה בשינה

טיפול בנחירות – דום נשימה בשינה לעיתים הנחירה נובעת מחסימה אפית ועודף רקמה בחיך הרך ובענבל. במקרים כאלו ניתוח יכול לפתור את בעיית הנחירה. בילדים

לקביעת תור השאירו פרטים

או התקשרו 052-9708068

לקביעת תור השאירו פרטים

דילוג לתוכן