ניתוח כפתורים ונוזלים באוזניים

ניתוח כפתורים – כל מה שחשוב לדעת

האוזניים והאף מקיימים ביניהם קשר ישיר באמצעות תעלה מיוחדת. תעלה זו קרויה תעלת השמע (או תעלת אוסטכיוס) וחלק מתפקידה הוא לאזן בין הלחצים הנוצרים בצד האף, לעומת הלחץ האטמוספרי החיצוני לגוף. ניתוח כפתורים מבוצע כאשר אותה תעלה לא מצליחה לבצע את תפקידה, וכתוצאה מכך נגרמות תופעות שונות המשפיעות על בריאות האדם בכלל ועל יכולתו לשמוע היטב בפרט.

מתי מומלץ לעבור ניתוח כפתורים?

הסיבה העיקרית לביצוע ניתוח כפתורים הינה דלקות אוזניים חוזרות ונשנות או עודף נוזלים מצטבר באוזן, הפוגע בעוצמת גלי הקול אשר עוברים אל שבלול השמע וגורמים הפרעה בשמיעה. הניתוח יומלץ כאשר מדובר מצבים כרוניים בלבד, הנוטים לחזור על עצמם למרות האלטרנטיבות הרפואיות האחרות, דוגמת שימוש בתרופות. לעיתים ימליץ הרופא המטפל לבצע את הניתוח גם כאשר הסימפטום העיקרי הוא תחושת לחץ כרונית באוזניים, ללא סימני דלקת או ירידה בשמיעה. ניתוח מסוג זה נפוץ מאוד בקרב ילדים אך ניתן למצוא גם מבוגרים הנזקקים לפרוצדורה, אם כי בשכיחות נמוכה יותר.

ניתוח כפתורים נוזלים באוזניים

ניתוח כפתורים

מנגנון פעולת הכפתור ומהלך הניתוח

"כפתור" הינו צינורית וזהו המונח העממי שדבק באלמנט הצינור המוחדר אל תוך עור התוף. זוהי למעשה צינורית דקיקה אשר באמצעותה נעשה אוורור של חלל האוזן התיכונה, מעין ארובה, דרכה מתנקז לחץ הנוזלים מהחלק החיצוני של עור התוף אל עבר האוזן התיכונה. אותה צינורית אינה 'בררנית' לגבי כיוון תנועת הנוזלים, כך שבמידה והלחץ החיצוני גובר על הפנימי (למשל, במהלך שחייה בבריכה) יחדרו מים לכיוון האוזן הפנימית. זוהי הסיבה בגינה מומלץ להשתמש לאחר הניתוח באטמי אוזניים, בכל מגע של האוזן עם מים. לאחר הניתוח יש איזון לחצים טבעי ולאחר החדרת הצינורית, מורגשת הפחתה משמעותית בתדירות הופעות דלקות האוזניים ויש שיפור בשמיעה לעומת מצב של "נוזלים באזנים" שהיה קודם.

 

איך מתבצע ניתוח כפתורים?

הניתוח עצמו מבוצע לרוב תחת הרדמה מלאה אצל ילדים והרדמה חלקית אצל מבוגרים. במהלך הניתוח מבוצע חתך זעיר בעור התוף, נשאבים הנוזלים הממוקמים באזן התיכונה וצינורית מוחדרת דרך החתך. כל זאת תוך מספר דקות בודדות. לאחר התהליך אין בדרך כלל תחושת כאב. הצינוריות נופלות בד"כ לבד לאחר תקופת זמן בה האזן מסתדרת ובמידה והצינוריות נשארות תקועות בעור התוף עד מעבר לשנתיים מקובל להוציאן באופן יזום.

 

האם הכפתורים אמורים להישאר במקומם לתמיד?

לא, הכפתורים נפלטים מעצמם אחרי כשנה עד שנתים בממוצע, מבלי שהילד או אתם תרגישו בכך. הוא אמור להיות במעקב כל מספר חודשים. הפתח בעור התוף נסגר בדרך כלל מעצמו. לעתים רחוקות מאוד הכפתורים לא נפלטים החוצה באופן עצמוני – ואז נדרשת פעולה של רופא אף אוזן גרון כדי להוציאם.

 

אילו סיבוכים עלולים להתרחש בעקבות ניתוח כפתורים?

שיעור הסיבוכים בניתוח נמוך מאוד – כשני אחוזים בלבד. סיבוכים כאלה יכולים להיות:

1. הפרשות חוזרות מהאוזניים.

2. היוותרות נקב בעור התוף לאחר יציאת הכפתור. נקב זה ייסגר בגיל מבוגר יותר בניתוח נוסף.

3. באופן נדיר ביותר יכולים לקרות סיבוכים שיגרמו לפגיעה בשמיעה.

 

מהו שיעור ההצלחה בניתוח כפתורים?

 בדרך כלל ברגע שהכפתורים במקום והתעלה יבשה מהפרשות השמיעה תשתפר באופן מיידי. לאחר יציאת הכפתור בחלק קטן מן הילדים תהייה הצטברות נוזלים מחדש, וחלקם יקבלו המלצה על הכנסה חוזרת של הצינוריות.

 

מתי צריך להגיע לבדיקת ביקורת?

עם השחרור מבית החולים תקבלו זימון לבדיקת ביקורת אצל רופא אף אוזן גרון לאחר כשבוע  להערכת מיקום הכפתור ותפקודו. לאחר כחודשים לפני הביקורת הנוספת מומלץ לבצע בדיקת שמיעה. בהמשך יש להמשיך בביקורות תקופתיות אצל רופא אף אוזן גרון עד ליציאת הכפתור וסגירת התופית.

 

האם יש מגבלות קבועות לאחר ניתוח כפתורים?

יש כלל אחד שצריך להקפיד עליו: למנוע חדירה של מים לאוזניים. המים עלולים להכיל מזהמים שונים, שעלולים לגרום להיווצרות דלקת. מומלץ להכין לפני הניתוח אטמים לפי מידה. במקרה של רחצה במקלחת או בבריכה יש להשתמש באטמים לפי מידה או אם אין, בצמר גפן עם וזלין.

 

האם הילד יכול לשחות לאחר הניתוח?

בהחלט כן, אבל לפני הכניסה למים יש להכניס אטמים מותאמים לאוזניים. רצוי להימנע מקפיצה למים או מצלילה. מומלץ לחבוש כובע ים כהגנה נוספת. אם למרות אמצעי ההגנה שנקטתם מופיעה הפרשה מוגלתית, חייבים ללכת לרופא. ברוב המקרים הילד יזדקק לטיפות אוזניים אנטיביוטיות. את ההפרשה עצמה יש לנקות במגבון נקי או במי חמצן.

 

פרופ׳ יצחק ברוורמן
פרופ׳ יצחק ברוורמן
מומחה אף אוזן גרון וכירורגיית ראש צוואר, מנהל מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש צוואר במרכז הרפואי ״הלל יפה״, משמש כ-Assistants professor בפקולטה לרפואה בטכניון.
למידע וייעוץ מקצועי
השאירו פרטים ונשמח לחזור
תחומי טיפול נוספים
ניתוח סינוסים

סינוסיטיס כרוני

אם אתם סובלים מכאבי ראש, קושי לנשום מהאף ועייפות, בוודאי כבר שקלתם את האפשרות שאולי אתם סובלים מסינוסיטיס. אבל מהו בעצם סינוסיטיס, ומה ההבדל בין

הרחבת חצוצרות השמע

ניתוח הרחבת בלון חצוצרת השמע

במבוגרים הסובלים מלחץ באזנים ותחושת אוזניים סתומות עם או ללא נוזלים על רקע של הפרעה בתפקוד חצוצרת אאוסטכיוס, ניתן להציע הרחבת בלון של החצוצרה. החצוצרה

ניתוח סינוסים

ניתוחי סינוסים בטכנולוגיות מורכבות

ניתוח אנדוסקופי של הסינוסים (FESS) הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. דרך האף מוחדר סיב אופקי קשיח (אנדוסקופ) המחובר למצלמת וידאו. הסינוסים, שהם חללי אויר, ממוקמים מעל,

ניתוחי מחיצה וקונכיות

ניתוח מחיצת אף וניתוח קונכיות

המחיצה באף מחלקת את חלל האף לשניים . לעיתים המחיצה אינה ישרה וקיים עיוות לאחד הצדדים. לעיתים, קיימת בליטת סחוס בבסיס התחתון של המחיצה הידוע

דום נשימה בשינה אצל ילדים

דום נשימה בשינה ילדים

נחירות ותסמונת דום נשימה בשינה בילדים הינן נושא החייב בתשומת לב מיוחדת מצד ההורים. נחירות בילדים עלולות להיות הסימן הראשון להפרעת נשימה חסימתית בשינה או

טיפול בנחירות

טיפול בנחירות

סובלים מבעיית נחירות חזקות? טיפול בנחירות יכול לשפר את איכות חייכם ולמנוע מצב של דום נשימה בשינה. נחירות נגרמות בשל היצרות בדרכי הנשימה. הסיבות כוללות

לקביעת תור השאירו פרטים

או התקשרו 052-9708068

לקביעת תור השאירו פרטים

דילוג לתוכן