ניתוח שקדים ואדנואידים

 
ניתוח שקדים (שקד שלישי) ואדנואידים
שקדים הם מבנה אליפטי של רקמה לימפטית הממוקמים בצידי הלוע. תפקידם המדויק של השקדים עדין אינו ברור לחלוטין אולם הם קשורים במערכת החיסונית של הגוף. השקדים עוזרים לגוף להלחם בזיהומים השונים על ידי סינון ומניעת הכניסה של חיידקים דרך האף והפה.
אדנואידים, בקרב הציבור מקובל לכנותם שקד שלישי וגם שקדון. האדנואידים הם מבנה של רקמה לימפטית, בדומה לשקדים אך הם ממוקמים בלוע האפי, מאחורי האף. אנדואידים מסיעים לגוף להלחם בזיהומים על ידי תפיסה של הגורמים השונים במעברם בדרכי הנשימה.
שקדים, אדנואידים או שקד שלישי יכולים להיות גדולים עד כדי חסימת הגרון ומעברי האוויר. מצב זה יכול לגרום לבעיות כמו נחירה, קשיי נשימה, התעוררות בזמן השינה, והפסקות נשימה. סימנים אחרים כוללים שינה סוערת, התעוררות לילה והרטבת המיטה. במקרים קיצוניים, הבעיות האלה יכולות לגרום לבעיות ריכוז, עייפות יום, יתר פעילות (היפראקטיביות), התפתחות וגדילה איטית.

דלקת שקדים, דלקת אדנואידים או שקד שלישי הן בעיה נוספת. שקדים, אדנואידים יכולים להזדהם על די ידי חיידקים ממשפחת סטרפטוקוקוס. במקרה של זיהום השקדים נעשים גדולים ונפוחים, צבעם אדום ותחושת כאב עז ניכרת בגרון. כאשר הזיהום הוא ממקור בקטריאלי הטיפול יעשה בעזרת אנטיביוטיקה.

דלקת אוזניים והצטברות נוזלים באוזניים הן בעיות נלוות לאדנואידים או שקד שלישי. הצטברות נוזלים באוזניים וזיהום באדנואידים יכולים לגרום לדלקת אוזניים חריפה. דלקת אוזניים חוזרת יכולה לגרום לירידה בשמיעה, קשיי דיבור וקושי ברכישת השפה.

כאשר שקדים, אדנואידים או שקד שלישי חוסמים את מעבר האוויר, דלקת שקדים חוזרת בתדירות גבוהה או דלקות אוזניים כרוניות יתכן ורופא אף אוזן גרון ימליץ על ניתוח שקדים, ניתוח אדנואידים או שקד שלישי, או שניהם גם יחד.
 
 
ניתוח שקד שלישי
 
 
 
שקד שלישי
 
 
 
אדנואידים
 
 
 
 

ניתוח להסרת שקדים

 
הוא תהליך כירורגי בו מסירים את השקדים באופן חלקי או מלא, בצורה מבוקרת מהגרון. ניתוח אדנואידים או שקד שלישי דומה לניתוח שקדים ובו מסירים את רקמת האדנואידים הממוקמת מאחורי האף. במקרים רבים בהתאם להתוויה הרפואית, מקובל להסיר את השקדים והאדנואידים יחד.

התועלת בניתוח: הסיבות לביצוע ניתוח שקדים מגוונות ותלויות במצב הרפואי של המטופל. בין הסיבות לביצוע הניתוח ניתן למנות: שקדים, אדנואידים או שקד שלישי מוגדלים החוסמים את מעבר האוויר, ניתוח שקדים עקב דלקות שקדים חוזרות או ניתוח אדנואידים עקב דלקות אוזניים חוזרות והצטברות נוזלים.

שקדים גדולים החוסמים את מעברי האוויר גורמים להפרעות נשימה בשינה ולתסמונת דום נשימה בשינה. נחירה, קשיי נשימה, התעוררות בזמן השינה, והפסקות נשימה הם סימנים להפרעות נשימה בשינה. סימנים אחרים כוללים שינה סוערת, התעוררות לילה והרטבת מיטה. במקרים קיצוניים, בעיות אלה יכולות לגרום לבעיות ריכוז, עייפות יום, יתר פעילות (היפראקטיביות), התפתחות וגדילה איטית. ניתוח שקדים ו/או אדנואידים (שקד שלישי) יכול לשפר את הנשימה ולמנוע את הבעיות הללו.

בזמן ששקד בריא אינו מורגש ואינו מפריע לתפקוד הרגיל דלקות שקדים יכולות לגרום לכאבי גרון וסימני מחלה נוספים. במקרים אלו, מטופלים אשר עברו ניתוח שקדים ו/או אדנואידים (שקד שלישי) יהיו חשופים פחות לזיהומים חוזרים ויעדרו פחות מבית הספר וממקום העבודה.
 
 
מיקום השקדים בחלל הפה
 
 
 
ניתוח להסרת שקדים
 
 
 
 
ילדים הסובלים משקדים גדולים, אדנואידים או שקד שלישי המפריעים לנשימה תקינה יחושו שיפור ניכר באיכות השינה והנשימה. הסרת אדנואידים (שקד שלישי) עשויה לפתור בעיית נלוות כמו דלקת אוזניים חוזרת והצטברות נוזלים כאשר אלה חוסמים את חצוצרת השמע.
המידע ימסור לכם קווים כללים לגבי ניתוח שקדים או אדנואידים (שקד שלישי). המידע אינו מהווה תחליף להתייעצות עם הרופא המנתח.

מספר שבועות לפני הניתוח: הורים רבים ובעיקר הורים לילדים קטנים בוחרים שלא להסביר את הפרטים על הניתוח לילדם. בהתאם לגיל ולבגרות של ילדך, אתה יכול להסביר את הפרטים של הניתוח לילדך. בכל מה שתחליט, מומלץ להתמקד בחלק החיובי כדי לעזור ולהפחית את החרדה מילדך טרם הניתוח.
הרופא יצייד אתכם ברשימת "עשה ואל תעשה". הרופא ינחה אתכם אילו תרופות ניתן ומאילו תרופות להימנע לפני הניתוח ומה אפשר לאכול. לרוב נדרש צום של 6 שעות לפני הניתוח.

יום הניתוח: הניתוח מתקיים בבית חולים. השתדלו להגיע לפני הזמן לצרוך התארגנות. מומלץ להביא בגדים להחלפה ומשחק מעניין לזמן ההמתנה.

הניתוח: לפני הניתוח האחרית היא של הרופא המרדים וצוות ההרדמה. ילדים קטנים נכנסים לחדר הניתוח בלווית ההורים, הניתוח עצמו מתקיים ללא נוכחות ההורים. בהתחלה ניתנת להם הרדמה בעזרת מסיכת פלסטיק שקופה המאפשר להם לנשום בקלות. בחולים המבוגרים יותר ההרדמה ניתנת ישירות לווריד. ההורים יפגשו את יקירם במחלקת התאוששות בתום הניתוח.

לאחר שההרדמה מתחילה להשפיע וילדך ישן הרופא יתחיל את הניתוח. הפה נפתח בעזרת מכשיר מיוחד המאפשר גישה לשקדים, המנתח מסיר את השקדים בשיטה המקובלת. אצל ד"ר ברוורמן השיטה המועדפת היא COBLATION.
אם יש צורך להסיר גם את האדנואידים (שקד שלישי) גם הם מוסרים בשלב זה. המנתח מסיר את השקדים ואת האדנואידים (שקד שלישי) דרך הפה . ההליך בדרך כלל לוקח כ- 30 עד 60 דקות. במהלך הניתוח, החולה יהיה בפיקוח רפואי מלא.

לאחר הניתוח: כאשר הניתוח יסתיים, בודק הרופא שאין דימום פעיל או סיבוכים אחרים. אם הכל בסדר, המנותח יועבר לאחר גמר ביצוע הניתוח למחלקת התאוששות עד להתעוררות מוחלטת מהשפעות ההרדמה. זמן ההתאוששות עשוי להמשך כמה שעות. לאחר ניתוח שקדים מומלץ להשאר להשגחת לילה באשפוז.

בבית: לאחר הניתוח חשוב לנוח. הדיאטה צריכה להיות מזון קל, קר או פושר וקל לבליעה כמו גלידות. יש להתחיל עם כמויות קטנות של מזון בהתחלה. חשוב לשתות הרבה נוזלים, לא מוגזים.
החלמה מלאה בדרך כלל היא בין שבוע לשבועיים, בהתאם לחולה. במהלך הזמן הזה ייתכן כי תעדרו כמה ימים מהעבודה או מבית הספר. יש לבצע את הוראות הרופא ולהמנע מפעילות מאומצת. אם מתפתח חום, או אם יש דימום, או תסמינים דמויי שפעת כגון כאבי ראש, נפיחות, ובחילה, יש לידע את הרופא או להגיע למתקן רפואי.

במקרה דימום יש לפנות מיד לחדר מיון הכי קרוב.