ניתוח שקדים ואדנואידים

 

ניתוח שקדים (שקד שלישי) ואדנואידים

שקדים הם מבנה אליפטי של רקמה לימפטית הממוקמים בצידי הלוע.

תפקידם המדויק של השקדים עדין אינו ברור לחלוטין אולם הם קשורים במערכת החיסונית של הגוף. השקדים עוזרים לגוף להלחם בזיהומים השונים על ידי סינון ומניעת הכניסה של חיידקים דרך האף והפה.
אדנואידים, בקרב הציבור מקובל לכנותם שקד שלישי וגם שקדון. האדנואידים הם מבנה של רקמה לימפטית, בדומה לשקדים אך הם ממוקמים בלוע האפי, מאחורי האף. אנדואידים מסיעים לגוף להלחם בזיהומים על ידי תפיסה של הגורמים השונים במעברם בדרכי הנשימה.
שקדים, אדנואידים או שקד שלישי יכולים להיות גדולים עד כדי חסימת הגרון ומעברי האוויר. מצב זה יכול לגרום לבעיות כמו נחירה, קשיי נשימה, התעוררות בזמן השינה, והפסקות נשימה. סימנים אחרים כוללים שינה סוערת, התעוררות לילה והרטבת המיטה. במקרים קיצוניים, הבעיות האלה יכולות לגרום לבעיות ריכוז, עייפות יום, יתר פעילות (היפראקטיביות), התפתחות וגדילה איטית.

דלקת שקדים, דלקת אדנואידים או שקד שלישי הן בעיה נוספת. שקדים, אדנואידים יכולים להזדהם על די ידי חיידקים ממשפחת סטרפטוקוקוס. במקרה של זיהום השקדים נעשים גדולים ונפוחים, צבעם אדום ותחושת כאב עז ניכרת בגרון. כאשר הזיהום הוא ממקור בקטריאלי הטיפול יעשה בעזרת אנטיביוטיקה.

דלקת אוזניים והצטברות נוזלים באוזניים הן בעיות נלוות לאדנואידים או שקד שלישי. הצטברות נוזלים באוזניים וזיהום באדנואידים יכולים לגרום לדלקת אוזניים חריפה. דלקת אוזניים חוזרת יכולה לגרום לירידה בשמיעה, קשיי דיבור וקושי ברכישת השפה.

כאשר שקדים, אדנואידים או שקד שלישי חוסמים את מעבר האוויר, דלקת שקדים חוזרת בתדירות גבוהה או דלקות אוזניים כרוניות יתכן ורופא אף אוזן גרון ימליץ על ניתוח שקדים, ניתוח אדנואידים או ניתוח שקד שלישי, או שניהם גם יחד. 

 

ניתוח שקד שלישי
שקד שלישי
אדנואידים

 

ניתוח להסרת שקדים

ניתוח הסרת שקדים הוא תהליך כירורגי בו מסירים את השקדים באופן חלקי או מלא, בצורה מבוקרת מהגרון. ניתוח אדנואידים או שקד שלישי דומה לניתוח שקדים ובו מסירים את רקמת האדנואידים הממוקמת מאחורי האף. במקרים רבים בהתאם להתוויה הרפואית, מקובל להסיר את השקדים והאדנואידים יחד.

התועלת בניתוח: הסיבות לביצוע ניתוח שקדים מגוונות ותלויות במצב הרפואי של המטופל. בין הסיבות לביצוע הניתוח ניתן למנות: שקדים, אדנואידים או שקד שלישי מוגדלים החוסמים את מעבר האוויר, ניתוח שקדים עקב דלקות שקדים חוזרות או ניתוח אדנואידים עקב דלקות אוזניים חוזרות והצטברות נוזלים.

שקדים גדולים החוסמים את מעברי האוויר גורמים להפרעות נשימה בשינה ולתסמונת דום נשימה בשינה. נחירה, קשיי נשימה, התעוררות בזמן השינה, והפסקות נשימה הם סימנים להפרעות נשימה בשינה. סימנים אחרים כוללים שינה סוערת, התעוררות לילה והרטבת מיטה. במקרים קיצוניים, בעיות אלה יכולות לגרום לבעיות ריכוז, עייפות יום, יתר פעילות (היפראקטיביות), התפתחות וגדילה איטית. ניתוח שקדים ו/או אדנואידים (שקד שלישי) יכול לשפר את הנשימה ולמנוע את הבעיות הללו.

בזמן ששקד בריא אינו מורגש ואינו מפריע לתפקוד הרגיל דלקות שקדים יכולות לגרום לכאבי גרון וסימני מחלה נוספים. במקרים אלו, מטופלים אשר עברו ניתוח שקדים ו/או אדנואידים (ניתוח שקד שלישי) יהיו חשופים פחות לזיהומים חוזרים ויעדרו פחות מבית הספר וממקום העבודה. 

מיקום השקדים בחלל הפה
ניתוח להסרת שקדים

 

ילדים הסובלים משקדים גדולים, אדנואידים או שקד שלישי המפריעים לנשימה תקינה יחושו שיפור ניכר באיכות השינה והנשימה. הסרת אדנואידים (שקד שלישי) עשויה לפתור בעיית נלוות כמו דלקת אוזניים חוזרת והצטברות נוזלים כאשר אלה חוסמים את חצוצרת השמע.
המידע ימסור לכם קווים כללים לגבי ניתוח שקדים או אדנואידים (ניתוח שקד שלישי). המידע אינו מהווה תחליף להתייעצות עם הרופא המנתח.

מספר שבועות לפני הניתוח

הורים רבים ובעיקר הורים לילדים קטנים בוחרים שלא להסביר את הפרטים על הניתוח לילדם. בהתאם לגיל ולבגרות של ילדך, אתה יכול להסביר את הפרטים של הניתוח לילדך. בכל מה שתחליט, מומלץ להתמקד בחלק החיובי כדי לעזור ולהפחית את החרדה מילדך טרם הניתוח.
הרופא יצייד אתכם ברשימת "עשה ואל תעשה". הרופא ינחה אתכם אילו תרופות ניתן ומאילו תרופות להימנע לפני הניתוח ומה אפשר לאכול. לרוב נדרש צום של 6 שעות לפני הניתוח.

 

יום הניתוח

הניתוח מתקיים בבית חולים. השתדלו להגיע לפני הזמן לצרוך התארגנות. מומלץ להביא בגדים להחלפה ומשחק מעניין לזמן ההמתנה.

הניתוח: לפני הניתוח האחריות היא של הרופא המרדים וצוות ההרדמה. ילדים קטנים נכנסים לחדר הניתוח בלווית ההורים, הניתוח עצמו מתקיים ללא נוכחות ההורים. בהתחלה ניתנת להם הרדמה בעזרת מסיכת פלסטיק שקופה המאפשרת להם לנשום בקלות. בחולים המבוגרים יותר ההרדמה ניתנת ישירות לווריד. ההורים יפגשו את יקירם במחלקת התאוששות בתום הניתוח.

לאחר שההרדמה מתחילה להשפיע וילדך ישן הרופא יתחיל את הניתוח. הפה נפתח בעזרת מכשיר מיוחד המאפשר גישה לשקדים, המנתח מסיר את השקדים בשיטה המקובלת. אצל ד"ר ברוורמן השיטה המועדפת היא COBLATION.
אם יש צורך להסיר גם את האדנואידים (שקד שלישי) גם הם מוסרים בשלב זה. המנתח מסיר את השקדים ואת האדנואידים (שקד שלישי) דרך הפה . ההליך בדרך כלל לוקח כ- 30 עד 60 דקות. במהלך הניתוח, החולה יהיה בפיקוח רפואי מלא.

 

לאחר הניתוח

כאשר הניתוח יסתיים, בודק הרופא שאין דימום פעיל או סיבוכים אחרים. אם הכל בסדר, המנותח יועבר לאחר גמר ביצוע הניתוח למחלקת התאוששות עד להתעוררות מוחלטת מהשפעות ההרדמה. זמן ההתאוששות עשוי להמשך כמה שעות. לאחר ניתוח שקדים מומלץ להשאר להשגחת לילה באשפוז.

בבית: לאחר הניתוח חשוב לנוח. הדיאטה צריכה להיות מזון קל, קר או פושר וקל לבליעה כמו גלידות. יש להתחיל עם כמויות קטנות של מזון בהתחלה. חשוב לשתות הרבה נוזלים, לא מוגזים.
החלמה מלאה בדרך כלל היא בין שבוע לשבועיים, בהתאם לחולה. במהלך הזמן הזה ייתכן כי תעדרו כמה ימים מהעבודה או מבית הספר. יש לבצע את הוראות הרופא ולהמנע מפעילות מאומצת. אם מתפתח חום, או אם יש דימום, או תסמינים דמויי שפעת כגון כאבי ראש, נפיחות, ובחילה, יש לידע את הרופא או להגיע למתקן רפואי.

במקרה של דימום יש לפנות מיד לחדר המיון הקרוב ביותר.

____________________________________________________________________________

שקד שלישי אצל ילדים

שקד שלישי אצל ילדים – שאלות נפוצות

מהו שקד שלישי?

שקד שלישי הוא תופעה מאוד נפוצה בקרב ילדים. השקדים והשקד השלישי הם חלק מטבעת הגנתית של רקמה לימפטית אשר קרויה בלטינית טבעת ולדייר.

 

מה התלונות והבעיות עם שקד שלישי אצל ילדים?

התלונות השכיחות במצב של שקד שלישי אצל ילדים מגוונות:
– שקדים גדולים ושקד שלישי שנמצא מאחורי האף
– חסימה במעבר אוויר הגורמת לעתים להפסקות נשימה בשינה
– שינה עם פה פתוח
– נזלת כרונית

 

איך מטפלים בשקד שלישי בילדים?

ראשית נרצה לוודא את העניין, לעתים בעזרת מעבדת שינה. במידה ומזהים שקדים מוגדלים ניתן להציע להורים לאחר בדיקת אוזניים וירידה בשמיעה או נוזלים, ניתוח של כריתת השקד השלישי וכריתה חלקית של השקדים.
במידה ואין לילדים דלקות שקדים חוזרות לא חייבים להוציא את השקדים לגמרי, ניתן להוריד את רוב השקד ולהשאיר קצת, מה שיכאב פחות ויהיה מסוכן פחות.

 

מה קורה לאחר ניתוח שקד שלישי?

במרפאה של ד״ר ברוורמן אנו עובדים עם קובליישן, כך שהילדים מרגישים פחות כאבים וחוזרים במהרה אל הלימודים.

 

מה עושים במידה ומופיעים תסמינים לאחר הניתוח?

בכל ממצא / סימפטום (דוגמת חום, כאבי ראש, בחילות, נפיחות ועוד) – יש להתייעץ עם הרופא המטפל או להגיע למרכז רפואי. במידה ומופיע דימום, כאמור, יש לפנות מיד לחדר המיון.

 

פרופ׳ יצחק ברוורמן
פרופ׳ יצחק ברוורמן
מומחה אף אוזן גרון וכירורגיית ראש צוואר, מנהל מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש צוואר במרכז הרפואי ״הלל יפה״, משמש כ-Assistants professor בפקולטה לרפואה בטכניון.
למידע וייעוץ מקצועי
השאירו פרטים ונשמח לחזור
תחומי טיפול נוספים
ניתוח סינוסים

סינוסיטיס כרוני

אם אתם סובלים מכאבי ראש, קושי לנשום מהאף ועייפות, בוודאי כבר שקלתם את האפשרות שאולי אתם סובלים מסינוסיטיס. אבל מהו בעצם סינוסיטיס, ומה ההבדל בין

הרחבת חצוצרות השמע

ניתוח הרחבת בלון חצוצרת השמע

במבוגרים הסובלים מלחץ באזנים ותחושת אוזניים סתומות עם או ללא נוזלים על רקע של הפרעה בתפקוד חצוצרת אאוסטכיוס, ניתן להציע הרחבת בלון של החצוצרה. החצוצרה

ניתוח סינוסים

ניתוחי סינוסים בטכנולוגיות מורכבות

ניתוח אנדוסקופי של הסינוסים (FESS) הניתוח מתבצע בהרדמה כללית. דרך האף מוחדר סיב אופקי קשיח (אנדוסקופ) המחובר למצלמת וידאו. הסינוסים, שהם חללי אויר, ממוקמים מעל,

ניתוחי מחיצה וקונכיות

ניתוח מחיצת אף וניתוח קונכיות

המחיצה באף מחלקת את חלל האף לשניים . לעיתים המחיצה אינה ישרה וקיים עיוות לאחד הצדדים. לעיתים, קיימת בליטת סחוס בבסיס התחתון של המחיצה הידוע

דום נשימה בשינה אצל ילדים

דום נשימה בשינה ילדים

נחירות ותסמונת דום נשימה בשינה בילדים הינן נושא החייב בתשומת לב מיוחדת מצד ההורים. נחירות בילדים עלולות להיות הסימן הראשון להפרעת נשימה חסימתית בשינה או

טיפול בנחירות

טיפול בנחירות

סובלים מבעיית נחירות חזקות? טיפול בנחירות יכול לשפר את איכות חייכם ולמנוע מצב של דום נשימה בשינה. נחירות נגרמות בשל היצרות בדרכי הנשימה. הסיבות כוללות

לקביעת תור השאירו פרטים

או התקשרו 052-9708068

לקביעת תור השאירו פרטים

דילוג לתוכן